Thursday, 18. November 2010  ir  
شبکه خبر: دکتر احمدی نژاد در پایان مذاکرات دوجانبه خود با الهام علی اف نمونه‌هایی از سه دستاورد پیشرفته کشورمان شامل دستگاه شنوایی سنجی نوزادان،...

شبکه خبر:

دکتر احمدی نژاد در پایان مذاکرات دوجانبه خود با الهام علی اف نمونه‌هایی از سه دستاورد پیشرفته کشورمان شامل دستگاه شنوایی سنجی نوزادان، نانوسکوپ و فناوری پیشرفته تصفیه آب را به وی اهدا کرد.

دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور کشورمان برای شرکت در سومین نشست سران کشورهای حاشیه دریای خزر دیروز در صدر هیئتی وارد باکو شد.

رئیس جمهور در نخستین روز سفر خود به باکو با همتای آذربایجانی خود و دیگر مقامات ارشد این کشور دیدار و درباره روابطه دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.

رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت :
ایران و آذربایجان از امكانات و توانمندی‌های بسیاری برخوردار هستند كه استفاده از این توانمندی‌ها به نفع دو ملت و تثبیت امنیت در منطقه است.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینكه حجم مبادلات اقتصادی دو كشور در مقابل ظرفیت‌های موجود ناچیز است، خاطر نشان كرد: تهران و باكو در بخش‌های صنعتی، كشاورزی و تجاری ظرفیت‌های گسترده‌ای برای همكاری دارند كه فعال كردن این ظرفیت‌ها موجب پیشرفت و رفاه دو ملت خواهد بود.

وی با بیان اینكه دشمنان از نزدیكی روابط دو كشور ناراحت هستند، اظهار داشت: امروز باوجود تلاش بدخواهان ایران و آذربایجان فهم مشتركی در موضوعات جهانی و حتی در مسایل دوجانبه دارند و این فرصتی استثنایی برای تحكیم پایه‌های روابط دو كشور است.

رئیس جمهور خاطر نشان كرد: افزایش سرمایه‌گذاری های مشترك در زمینه مختلف و بویژه در بخش انرژی و حمل و نقل به نفع امنیت منطقه است.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به اینكه كشورش خواهان افزایش هر چه بیشتر سطح روابط با ایران است، گفت: آذربایجان به هر میزان كه ایران از لحاظ سیاسی ودفاعی قدرتمند شود ، آن را به نفع خود می‌داند و از این شرایط حمایت می كند.

وی خاطر نشان كرد: ایران كشور با نفوذ و تاثیرگذاری در منطقه است كه می‌تواند در حل مسایل و مشكلات منطقه ای و ایجاد امنیت و ثبات نقش بسزایی ایفا كند.

رئیس جمهور دیشب با حضور در جمع ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان در باكو گفت: ملت ایران برای دفاع از خود نیاز به بمب اتمی ندارد چرا كه بمب اتمی ایران، شجاعت و غیرت ملت آن است.

احمدی نژاد افزود: بمب اتمی متعلق به كشورهای عقب افتاده به لحاظ تاریخی است و ملت ایران نیازی به آن ندارد.

وی با تاكید بر اینكه صدور قطعنامه نمی تواند ملت ایران را از مسیری كه در پیش گرفته باز دارد، تصریح كرد: چنانچه آنان براساس عدالت و احترام به طور برابر،حاضر به مذاكره باشند ما نیز حاضریم؛ در غیر این صورت پاسخ ما به آنان همان است كه تاكنون داده شده است.

رئیس جمهور یادآور شد: دنیا امروز به دنبال تصمیم جدید براساس عدالت، محبت و انسانیت است و باور ما این است كه ملت ما این توانایی را دارد تا به نیاز بشریت پاسخ دهد.

احمدی نژاد خطاب به ایرانیان مقیم آذربایجان گفت: شما در كشوری زندگی می كنید كه روابط عمیق تاریخی و برادرانه با ایران دارد.

وی  افزود: امروز در مذاكرات سازنده ای كه با برادر ‘الهام علی اف’ داشتم مسائل مختلف جهانی، منطقه ای و دوجانبه بررسی و برای رفع موانع همكاریهای علمی، صنعتی و تجاری تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

احمدی نژاد در پایان خطاب به ایرانیانی كه در جمهوری آذربایجان زندگی می كنند، گفت: هر چقدر به پیشرفت و آبادانی این كشور كمك كنید مثل این است كه به پیشرفت و آبادانی ایران خدمت كرده اید.

رئیس جمهور دیروز نیز در دیدار با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان با تاکید بر اینکه ایران و جمهوری آذربایجان روابط خوبی دارند و هیچ مانعی برای توسعه روابط بین دو كشور وجود ندارد گفت : تاکنون گفت وگوهای خوبی درباره مسایل بین المللی و موضوعهای مورد علاقه دو طرف صورت گرفته است و ما از مواضع خوب و شجاعت رییس جمهوری آذربایجان قدردانی می کنیم .

همچنین وزیران امورخارجه دو کشور نیز برای افزایش مناسبات دوجانبه دو یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

بر اساس این تفاهم نامه همكاری های اقتصادی دو كشور در زمینه حمل و نقل، نفت و گار توسعه می یابد.

سومین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر امروز در باکو برگزار می شود .

این نشست با شركت روسای جمهور هر پنج كشور ساحلی خزر شامل جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه، قزاقستان و تركمنستان برگزار می شود .

در این نشست ضمن بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مرتبط با
رژیم حقوقی دریای خزر؛ سند همكاری های امنیتی دریای خزر نیز امضا خواهد شد .

Ahura Mazda

No comments so far.

Be first to leave comment below.