Sunday, 15. January 2012  ir  
از وبلاگ زنگوله در «از هنر پنهان نگاری چه می دانید؟» با پنهان‌نگاری و قابلیت‌های آن آشنا شدید. روشی که قبلاً گفته شد نیاز...

از وبلاگ زنگوله

در «از هنر پنهان نگاری چه می دانید؟» با پنهان‌نگاری و قابلیت‌های آن آشنا شدید. روشی که قبلاً گفته شد نیاز به یک نرم‌افزار دارد که اطلاعات را با الگوریتمی در عکس حک کند و برای رمزگشایی هم به این نرم‌افزار نیاز است. این بار روشی را برای پنهان‌نگاری توضیح می‌دهیم که نیاز به برنامه‌های خاصی از این دست ندارد و با برنامه فتوشاپ که همه جا پیدا می‌شود، می‌توان متنی را داخل یک عکس پنهان و سپس بازیابی کرد

ابتدا یک عکس را برای پنهان کردن متن دلخواه انتخاب کنید. عکس مورد نظر بهتر است تصویری از یک منظره نسبتاً شلوغ باشد. چراکه بعد از پنهان شدن متن در داخل عکس، به مقدار خیلی کمی تغییر خواهد کرد. اگر تصویر اولیه به اندازه کافی شلوغ باشد، این تغییر به هیچ وجه با چشم دیده نخواهد شد. تصویر زیر هم به لحاظ پیچیدگی و شلوغی مناسب است، هم این که یوزپلنگی را در حال «استتار» نشان می‌دهد که با موضوع بحث ما هماهنگی دارد.

Animal Cheetah Steganography

دانلود نسخه اصلی تصویر

تصویر را در برنامه فتوشاپ باز کنید. با استفاده از ابزار Text، متن دلخواه‌تان را بنویسید.

کلید کنترل را پایین نگه داشته و روی لایه متنی که نوشتید (مربع سفیدی که علامت T رویش نوشته شده) کلیک کنید.

Steganography with Photoshop

با این کار پیکسل‌های متن شما در حالت Select قرار می‌گیرد. سپس روی علامت چشم کنار لایه متن کلیک کنید تا لایه متن خاموش شود.  بعد روی لایه Background  کلیک کنید تا این لایه انتخاب شود.

کلیدهای Ctrl+U را بزنید و مقادیر Hue و Lightness را به عدد 2 تغییر دهید. مطابق شکل زیر.

Hue and Saturation Photoshop PS

با این‌کار رنگ و روشنایی پیکسل‌هایی از عکس که قرار است متن را نشان بدهند به مقدار خیلی جزئی تغییر کرده‌اند. این تغییر در حدی نیست که چشم تشخیص بدهد اما با استفاده از همین فتوشاپ می‌توان متن پنهان شده را بعداً مشاهده کرد.

خوب، کار پنهان‌سازی انجام شد. حالا Ctrl+D را بزنید تا انتخاب‌های لغو شود. سپس تصویر تغییر یافته را با با پسوند PNG و با نام دیگری Save As کنید. دقت کنید که عکس اصلی را از دست ندهید چرا که برای رمزگشایی به آن نیاز داریم.

با این کار شما متن دلخواه‌تان را داخل عکس ذخیره کردید و می‌توانید از آن برای انتقال اطلاعات استفاده کنید. کافی است این عکس را برای گیرنده بفرستید تا او با کمک روش زیر پیام مخفی را بخواند. نکته مهم این است که گیرنده باید عکس اصلی را داشته باشد. در واقع عکس اصلی به عنوان کلید بازگشایی استفاده می‌شود.

چگونه متن مخفی شده را بازیابی کنیم؟
برای این کار عکس اصلی و  عکس دستکاری شده را در فتوشاپ باز می‌کنیم و به صورت لایه‌های روی‌ هم قرار می‌دهیم. (کافی است یکی از عکس‌ها را انتخاب کنیم، Ctrl+A  و سپس Ctrl+C را بزنیم و روی عکس دوم Ctrl+V را بزنیم) حالا در قسمت مدیریت لایه‌ها، گزینه Blending Mode را روی Difference تنظیم کنید.

Layer Blending Mode Difference Photoshop PS

با این کار اختلاف دو تصویر (پیام ما) برجسته می‌شود.

گیرنده با انجام عملیاتی که گفته شد و مقایسه تصویر ارسالی شما و تصویر اولیه‌ای که در اختیار دارد، می‌تواند رمز را بازگشایی کند.

پنهان نگاری متن در عکس با فتوشاپ

بعد از نمایان شدن پیام، با تغییر تنظیمات روشنایی و کمی ویرایش می توانید متن خوانا تری بدست بیاورید.

* بازگشایی رمز نیاز به تصویر اولیه دارد و لذا  اگر از تصاویر اختصاصی (مثل تصاویری که با دوربین خودتان گرفته‌اید و فقط شما و گیرنده دو نسخه از آن را دارید) استفاده شود، این روش امنیت نسبتاً بالایی دارد.

* تصاویر را حتماً با فرمتی ذخیره کنید که برای فشرده‌سازی اطلاعات عکس را از بین نبرد. فرمت JPG به عکس اصلی وفادار نیست و تغییراتی در عکس ایجاد می‌کند. این تغییرات طوری است که برای چشم قابل تشخیص نیست اما برای کار ما ممکن است مختل کننده باشد. فرمت PNG پیشنهاد می‌شود.

مطلبی که خواندید توسط مهمان عزیز زنگوله، عرفان نوشته شده است. عرفان دانشجوی رشته عمران است و به علوم کامپیوتر، گرافیک و عکاسی هم علاقه دارد. اگر از مطالب او لذت می برید می توانید از اینجا مشترک وبلاگش شوید.

Ahura Mazda

No comments so far.

Be first to leave comment below.